تبلیغات
اخبار و مقالات طلا و جواهر - کاهش شتابان قیمت سکه و ارز

بانک جامع اطلاعات طلا ، جواهر و سنگ های قیمتی

درباره وب سایت

آخرین مطالب

طبقه بندی

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار بازدید از سایت
چت رومکاهش شتابان قیمت سکه و ارز


گذشته قیمت سکه با 30 هزار تومان کاهش تا 775 هزار تومان افت کرد.طی دو روز دوشنبه و سه‌شنبه قیمت سکهبیش از 30 هزار تومان کاهش داشته است. در بازار ارز نیز دیروز قیمت دلار در معاملات بین دلالان تا کف قیمت 1815 و حتی 1810 تومان هم رسید اما تا ساعت 5/4 بعد از ظهر تا 1830 تومان افزایش یافت. در این میان با وجود قیمت‌های فروافتاده در بین دلالان ، صرافانی که دلار را به قیمت 1900 تومان خریداری کرده بودند. حاضر به فروش دلار به نرخ زیر 1870 تومان نبودند.

روز گذشته باردیگر تجربه قیمت‌های لحظه‌ای و بی‌ثبات در بازار تکرار شد و مراجع و منابع بازار نیز قیمت‌های بسیار متفاوتی را ارائه کردند. در حالی که قیمت سکهاز سوی برخی صرافان 775 تا 790 هزار تومان اعلام می‌شد، برخی مراکز قیمت سکهرا 772 هزارتومان هم در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی خود درج می‌کردند. قیمت خرید سکه نیز در بازار 750هزار تومان بود که این فاصله قیمتی میان خرید و فروش نشانه انتظار کاهش قیمت در روزهای آتی است.این شرایط در حالی بود که در سطح بازار اغلب دست از داد و ستد کشیدند و فقط به اعلام نرخ بسنده کردند.

از بازار طلا نیز خبر رسید که شرایط توقف و افت شدید میزان خرید و فروش در بازار طلا نیز حکمفرماست و به گفته یکی از بنکداران طلا در این روزها فعالان این صنف، بیشتر امانتدارند تا فروشنده و مالک طلا.نوسان قیمت سکهو ارز  در حالی روز گذشته شوک قابل توجهی به بازار وارد کرد که تقریبا در 2 هفته گذشته قیمت ارز  و سکه به ترتیب در محدوده 1900 تومان و 815 هزارتومان تثبیت شده بود. از این رو افت قیمت‌ها تا سطوح فعلی هیجان بسیاری به بازار وارد کرد و روند کاهشی قیمت را تندتر کرد.طی دو هفته گذشته تقریبا بازار با نبود تقاضای عمده روبه‌رو بوده و به همین دلیل قیمت‌ها در سطوح مشخصی ثابت ماند.

اعلام خبر تغییر در تخصیص اعتبارات ارزی به واردکنندگان از طریق تزریق ارز  حاصله از صادرات و پیوند بین جریان صادرات وواردات از سوی معاون اول رییس جمهور موجب افت شدید قیمت ارز  و به دنبال آن قیمت سکهشد. این خبر که هنوز ابعاد بیشتری از آن منتشر نشده و آیین نامه‌های اجرایی آن تنظیم نشده است، با واکنش قابل توجهی از سوی بازار مواجه شد و با انتظار برای کاهش حجم تقاضا از بازار غیر رسمی روبه‌رو شده و نهایتا نوسان قیمت را درپی داشت.

خبر تغییر شیوه تخصیص ارز  واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه از سوی رحیمی، معاون اول رییس جمهور اگرچه با واکنش منتقدان به ویژه صادرکنندگان روبه‌رو بوده و این کار را غیرعملیاتی دانسته‌اند، اما به گفته برخی منابع آگاه این رویه قابلیت اجرا شدن را دارد و تنها مشکل موجود در این مسیر نحوه حمایت دولت از صادرکننده‌ها برای فروش دلارهای صادراتی خود به نرخ 1226 تومان است.

تئوری مطرح شده در این شیوه که به ظاهر از آن به پیمان سپاری ارزی متداول در دهه 60 تعبیر شده است، شرایطی را فراهم می‌کند که بدون ورود ارز  صادراتی به کشور ارتباطی بین صادر کننده و واردکننده فراهم می‌شود و نزدیک به 30 میلیارد دلار ارز  صادراتی را در اختیار واردکنندگان قرار می‌دهد و با کاهش تقاضای کل در بازار ارز ، چشم‌انداز افت قیمت را رقم می‌زند. تفاوت مطرح شده در این شیوه نسبت به پیمان سپاری ارزی دهه 60 این است که در آن زمان با وجود جنگ تحمیلی، کشور در شرایط تحریم بانکی قرار نداشت اما اکنون نظام بانکی کشور در تحریم است و نقل و انتقال ارز  به داخل و خارج از کشور با مشکل مواجه است.

از این رو توانایی دولت در انجام این شیوه تقاضای زیادی را از بازار ارز  کم خواهد کرد. در این میان راضی کردن صادرکننده به فروش دلارهای خود به نرخ 1226 تومان چالش عمده این رویه است که در صورت وجود راهکارهایی برای تشویق صادر کننده به فروش ارز  خود به وارد کننده این مهم قابل تحقق است. کم کردن فاصله ارز  مرجع و ارز  بازار نیز، هدف دیگر این طرح است که در صورت کاهش نیافتن میزان صادرات قابل دست یافتن است.به گفته منابع آگاه در صورت اجبار صادر کننده‌های دولتی به فروش دلار‌های صادراتی عملا منابع حاصل از صادرات صرف واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه خواهد شد.

افت سایر قیمت‌ها در بازار
دیروز در بازار ارز  قیمت یورو نیز با افت تقریبا 70 تومانی تا 2530 تومان کاهش یافت. قیمت سایر ارز ها نیز پس از دلار آمریکا در سرازیری افتادند. در بازار سکه قیمت سکهطرح قدیم هم 20 هزارتومان افت کرد و به 790 هزا رتومان رسید. نیم سکه 5000 تومان کاهش یافت و ربع سکه 1000 تومان. در این میان قیمت یک گرم طلای 18 عیار بدون اجرت ساخت با 1870 تومان کاهش تا 78 هزار تومان پایین آمد.در بازار‌های جهانی نیز قیمت طلا در اولین روز کاری هفته با 8 دلار کاهش از سطح بسته شده پایان معاملات هفته قبل به 1765 دلار رسید.

منبع:دنیای اقتصاد

http://jewelryfair.mihanblog.com

 

نوع مطلب : اخبار سکه و طلا کد اشتراک گذاری مطالب
بیست تمپ