تبلیغات
اخبار و مقالات طلا و جواهر - گارنت پیست؟

بانک جامع اطلاعات طلا ، جواهر و سنگ های قیمتی

درباره وب سایت

آخرین مطالب

طبقه بندی

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار بازدید از سایت
چت رومگارنت پیست؟


 

گروه گارنت دسته ای كانی هم ساختار با گروه فضایی Ia3d را در بر می گیرد كه همگی در رده شش هشت وجهی سیستم ایزومتریك متبلور شده و نمود بلوری مشابهی دارند. آرایش ساختاری به گونه ایست كه جمعیت مربوط به خانواده های صفحه های {100} و {111} كمتر شده است. در نتیجه, مكعب و هشت وجهی كه در بسیاری از بلورهای شش هشت وجهی ایزومتریك رایج است, به ندرت در گارنتها مشاهده مىشود.

گارنت از واژه لاتین Granatus به معنی دانه سان گرفته شده است.

از نظر خواص فیزیكی, گارنتها دارای سختی 5/6 تا 5/7, گرانی ویژه 5/3تا3/4 كه بسته به تركیب تغییر مىكند, جلای شیشه ای تا صمغی, رنگ در بسیاری از موارد سرخ, گاهی نیز قهوه ای, زرد, سفید, سبز, سیاه و رنگ خاكه سفید هستند.

تركیب گارنتها را مىتوان با فرمول عمومی ساختاری A3B2(SiO4)3 بیان كرد كه موضع A :Ca, Mg, Fe2+ یا Mn2+ و موضع B : Al, Fe3+ و Cr3+ را در خود جای مىدهد. بسته به چگونگی پر شدن هر یك از این مواضع به وسیله این مواد, گونه هایی اصلی با ضریب شكست و گرانی ویژه و ... متفاوتی ایجاد می شوند كه عبارتند از : "پیروپ, آلماندین, اسپسارتین, گروسولار, آندرادیت, اۥواروویت و هیدرگروسولار".

گارنتهای آبدار مانند هیدروگروسولار ممكن است تا 5/8 درصد آب داشته باشند. این آب به شكل گروه های (OH)4-4 , احتمالا جانشین چهاروجهی های(SiO4) ساختار مىشود.

مطالعات تجربی در فشارها و دماهای بالا نشان مىدهد كه ساختار گارنت در شرایط گوشته زمین پایدار است و به نظر مىرسد كه در این شرایط, تركیب نوع پیروپ محتمل تر باشد.

اعضای این گروه معمولا با بلورهای ایزومتریك مشخصه, سختی و رنگ خود شناخته مىشوند. گرانی ویژه, ضریب شكست و ابعاد سلول واحد برای تشخیص اعضای گروه به كار مىرود.

گارنت یك كانی رایج باگسترش وسیع است كه به فراوانی در بعضی سنگ های دگرگونی و به صورت یك سازای فرعی در برخی سنگهای آذرین یافت مىشود. شاخص ترین رخداد آن در میكاشیست ها, هورنبلندشیست ها و گنایسهاست. به مقدار زیاد به عنوان یك كانی شاخص در مشخص كردن محدوده مناطق هم درجه سنگ های دگرگونی به كار مىرود. در دایكهای پگماتیتی و كمتر از آن در سنگهای گرانیتی یافت مىشود.

"پیروپ" در سنگ های اولترابازیك مانند پریدوتیتها یا كیمبرلیتها و در سرپانتین های حاصل از آنها نیز یافت مىشود.

گارنتهایی كه در اكلوژیت ها با پیروكسن ها و كیانیت همزیست هستند, تركیبی متغیر از پیروپ تا آلماندین دارند. "آلماندین" گارنتی در سنگ های حاصل از دگرگونی ناحیه ای رسوبات رسی, ونیز یك گارنت آواری گسترده در سنگ های رسوبی ست.

"اسپسارتین" در ذخایر اسكارن و در تجمع های غنی از Mn حاوی رودونیت, اكسید های Mn و غیره یافت مىشود.

"گروسولار" بیشتر به صورت یكی از فرآورده های دگرگونی همبری یا ناحیه ای سنگ آهك های ناخالص یافت مىشود.

"آندرادیت" در محیطهای زمین شناختی شبیه به گروسولاریت ظاهر شده و مىتواند بر اساس واكنش زیر از دگرگونی سنگ آهك سیلیسی ناخالص ایجاد شود:

3CaCO3 + 3SiO2 + Fe2O3         Ca3Fe2Si3O12 + 3CO2-

"- ملانیت" گونه سیاه رنگ آندرادیت است كه در سنگهای آذرین قلیائی یافت مىشود.

"- اۥواروویت" كمیابترین عضو گروه گارنت هاست و در سرپانتین ها همراه با كرومیت یافت می شود.

- گارنت به دیگر كانیها به ویژه تالك, سرپانتین و كلریت دگرسان مىشود.

از همه گونه های گارنت به جز اۥواروویت به عنوان گوهر سنگ استفاده میشود. با ارزشترین آنها "آندرادیت" سبز است كه "دمانتویید" نامیده شده و از كوههای اورال به دست مىآید. در گورمانتین نیویورك, یلورهای درشت آلماندین از یك آمفیبولیت استخراج مىشود. سطوح شكست زاویه دار غیر عادی و سختی بالای گارنت ها, آنها را برای بعضی اهداف ساینده, از جمله كاغذ سنباده گارنتی مناسب كرده است.

منبع: میرزایی

http://jewelryfair.mihanblog.com/

 

دنبالک ها: بانک جامع مقالات و اخبار طلا ، جواهر و سنگهای قیمتی کد اشتراک گذاری مطالب
بیست تمپ