تبلیغات
اخبار و مقالات طلا و جواهر - كانسار طلای مسجدداغی

بانک جامع اطلاعات طلا ، جواهر و سنگ های قیمتی

درباره وب سایت

آخرین مطالب

طبقه بندی

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار بازدید از سایت
چت رومكانسار طلای مسجدداغی

 

- موقعیت جغرافیایی:

این محدوده به وسعت 8 كیلومتر مربع در شمال‌غرب ایران، استان آذربایجان شـرقی و در 35 كیلومتـری شرق جلـفا و 5 كیلومتری غرب سیـه‌رود به مختـصـات '56°46 طول شرقی و '52°38 عرض شمالی در كوهستان قره‌داغ قرار دارد.

- زمین شناسی:

 مهمترین واحد سنگ شناسی محدوده مورد مطالعه متشكل از سنگهای آتشفشانی و نیمه عمیق به سن ائوسن –اولیگوسن است كه با مرز گسله ، درون رسوبات فلیش محصور شده است. رسوبات فلیش از رخسارهای مهم ائوسن در این ناحیه بشمار می آید. این نهشته ها از گسترش زیادی برخوردار بوده و تناوبی از ماسه سنگ ، سنگ آهك،شیل و سیلتستون همراه با لایه های از كنگلومرا می باشند.  

- سنگهای آتشفشانی و نیمه عمیق در گستره اكتشافی به دو بخش قابل تفكیك می باشد:

رگه های طلا دار تیپ I با سنگ میزبان توده نیمه عمیق داسیت پورفیر دگرسان شده كه از گسترش طولی و جانبی نسبتاً خوبی برخوردار هستند .فرایند سیلیسی شدن معمولاً بصورت رگچه های ظریف سیلیسی داخل شكستگیها رخ داده است و حاوی كانی سازی پیریت، اكسیدهای آهن (لیمونیت و هماتیت)، سرب، باریت،ژاروسیت،مس می باشند . عیار میانگین طلا در این رگه ها 5 گرم در تن تخمین زده شده است.

   رگه های طلا دار تیپ II رگه های مذكور مجموعه سنگهای آتشفشانی آندزیتیتراكی آندزیتی غیره آلتره در بخش شرقی محدوده مورد مطالعه و در امتداد گسلهای تقریباً خاوری-باختری منطقه تزریق شده اند.علاوه بر اكسیدهای آهن كانی سازی پیریت،كالكوپیریت ، مس (مالاكیت ، آزوریت)، گالن نیز به چشم می خورد. بر اساس نمونه برداریهای انجام شده میزان عیار طلا در این رگه ها بین 6 تا 5/6 گرم در تن می باشد

تركیب سنگ شناسی قسمت خاوری ناحیه را عموماً سنگهای آندزیتی – تراكی آندزیتی غیره آلتره تا كمی آلتره با بافت پورفیریتیك همراه با سنگهای پیروكلاستیك برنگ سبز مایل به خاكستری و قهوه أی و رگه های سیلیسی –كربناته طلا دار تشكیل می دهد.

قسمت غربی این مجموعه آذرین را یك توده نفوذی نیمه عمیق داسیت پورفیر تا تراكی آندزیت دگرسان شده تشكیل می دهد . این توده دگرسان شده توسط دایكهای آندزیت، تراكی آندزیت و لاتیت پورفیر و رگه های سیلیسی طلا دار متعددی كه روند غالب آنها خاوری –باختری می باشد قطع شده است بخش اعظم كانی سازی محدوده اكتشافی در ارتباط با این توده دگرسان شده می باشد.

انواع آلتراسیونهای پروپلتیك ، آرژیلیك ، فیلیك و پتاسیك در این كانسار قابل مشاهده است. سیمای كانی سازی طلا در محدوده مطالعاتی به شكل رگه أی بوده و كاملاً از روندهای ساختاری منطقه تبعیت می نماید.اغلب نمونه ها عیارهای قابل توجهی (005/0 تا 20 گرم در تن) از طلا را نشان می دهند.بیش از 15 رگه سیلیسی حاوی طلا در منطقه وجود دارد. شناسایی 13 رگه سیلیسی كه بزرگترین آن‌ها 700 متر طول و 20 متر ضخامت با عیار 1/0 تا چند گرم در تن طلا

- شرح فعالیت‌های اكتشافی صورت گرفته:

تهیه نقشه زمین‌شناسی ـ معدنی در مقیاس 1:5000

ـ برداشت 92 نمونه به صورت Chip sampling از رگه‌های سیلیسی جهت آنالیز طلا

ـ طراحی و برداشت 12 نمونه كانی‌سنگین از محدوده مورد مطالعه

ـ حفر 22 ترانشه اكتشافی بر روی رگه‌های سیلیسی و برداشت 51 نمونه به روش كانالی از 8 ترانشه اول و اندازه‌گیری مقدار طلای آن‌ها

ـ برداشت 50 نمونه از پهنه آلتراسیون جهت آنالیز XRD

ـ برداشت 13 نمونه از توده سنگی جهت آنالیز مس و مولیبدن

ـ برداشت 11 نمونه از رگه‌های سیلیسی مختلف جهت مطالعه سیالات درگیر

ـ برداشت 56 نمونه از واحد‌های مختلف سنگی جهت مطالعه پتروگرافی

ـ برداشت 15 نمونه از توده سنگی جهت بررسی شیمی سنگ (XRF)

ـ برداشت 7 نمونه از سنگ‌های مینرالیزه جهت مطالعات كانه‌نگاری

ـ برداشت 24 نمونه از سنگ‌های مینرالیزه جهت مطالعه مقاطع صیقلی

ـ برداشت 1.5 تن نمونه از محل رگه شماره 3 جهت انجام آزمایش فرآوری مقدماتی

ـ طراحی و ساخت حوضچه‌های استحصال طلا جهت راه‌اندازی یك واحد استحصال آزمایشی.

ـ عملیات نقشه‌برداری در مقیاس 1:1000 از محدوده اكتشافی

ـ عملیات اكتشافات ژئوفیزیكی در محدوده به روش IP,RS

ـ حفر 700 متر گمانه اكتشافی.

منبع: پایگاه ملی داده ها

http://jewelryfair.mihanblog.com/

 

نوع مطلب : کانسارها 
دنبالک ها: بانک جامع مقالات و اخبار طلا ، جواهر و سنگهای قیمتی کد اشتراک گذاری مطالب
بیست تمپ