تبلیغات
اخبار و مقالات طلا و جواهر - كانسار طلای شرف آباد

بانک جامع اطلاعات طلا ، جواهر و سنگ های قیمتی

درباره وب سایت

آخرین مطالب

طبقه بندی

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار بازدید از سایت
چت رومكانسار طلای شرف آباد

موقعیت جغرافیایی:

 

محدودة اكتشافی شرف‌آباد ـ هیزه‌جان با وسعت تقریبی 15 كیلومتر مربع، در 30 كیلومتری شمال باختر ورزقان، در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. مرکز اصلی محدوده دارای مختصات جغرافیایی و می باشد که در منطقه ای کوهستانی و در بخشی از واحد زمین ساختی البرز _ آذربایجان (نبوی 1355 ) – که کوه های قره داغ و ارسباران را شامل میگردد – واقع شده است .

 

رودخانه فصلی هیزه جان با روندی خاوری – باختری، خط القعر حوضه های آبریز شمالی و جنوبی محدوده را تشکیل می دهد . کوه اتشم با 2082 متر ارتفاع بلندترین نقطه و کناره های رودخانه هیزه جان با بلندی 1600 متر پست ترین نقطه را در این محدوده تشکیل میدهند . منطقه کاملاٌ کوهستانی و پر پیچ و خم بوده و به غیر از حوالی دره هایی که چشمه های کوچک و بزرگ در سطح آنها ظاهر میشود اکثر دره ها آبراهه های موجود در آن فاقد پوشش گیاهی است . دلیل اصلی عدم رشد گیاه در منطقه وجود شیب تند سطح زمین می باشد .

 

راه های دسترسی جاده آسفالته ورزقان – خاروانا پس از طی مسافت 21 کیلومتر ،جاده ای فرعی و خاکی به سمت راست جدا می شود که به روستای شرف آباد ( 5 کیلومتر ) و از آنجا به روستای هیزه جان و محدوده اصلی ( 4 کیلومتر ) و در ادامه به سمت دامنه، بلندی ها و روستاهای خاک وانق ، کالجان و ... امتداد میابد . در ضمن حدود 3 کیلومتر از جاده مذکور آسفالت شده است .

 

آب و هوای منطقه نسبتا سرد و نیمه خشک بوده ، حداکثر درجه حرارت در تابستان ها 34 درجه بالای صفر و حداقل آن در زمستان ها 26 درجه زیر صفر میباشد . امکان دسترسی به آنجا عموما در ماه های دی و بهمن وجود ندارد .

 

- زمین شناسی :

 

به طور کلی ، سه واحد سنگ شناسی در محدوده مورد بررسی قابل تفکیک است :

 

(1واحد ائوسن بالایی : شامل سنگ های آذرآواری و گدازه ای

 

(2واحد میو پلیوسن : شامل سنگ های آذرآواری و گنبدهای خروجی

 

(3واحد کواترنری : شامل رسوبات آبرفتی دشت و آبرفت های جوان رودخانه ای

 

بخش اعظم رخنمون‌های محدودة مورد مطالعه را سنگ‌های آذرآواری ـ آتشفشانی ائوسن بالایی با تركیب حدواسط تا اسیدی تشكیل می‌دهند كه قدیمی‌ترین واحد‌های رخنمون یافته در این محدوده می‌باشند. بخش بزرگی از این مجموعه تحت تاثیر محلول های گرمابی ، دگرسان شده است .

 

بر اساس مطالعات کانه نگاری ، طلا اغلب به شکل ذرات غیرهندسی ، درون کوارتز و با بافت پر کننده فضای خالی تشکیل شده است . میانگین برآورد شده اندازه دانه های طلا ، در حدود 21 میکرون است. بررسی پراکندگی مولکولی طلا درون کوارتز ، کالکوپیریت ، اسفالریت و گالن توسط میکروسکپ الکترونی مشخص نمود که نسبت پراکندگی ملکولی طلا در گالن نسبت به سایر کانیهای مذکور، به طور محسوسی بیشتر و در اسفالریت کمترین مقدار را دارد . همچنین پراکندگی آن درون کالکوپیریت و کوارتز در حد بسیار کم است .

 

   مهمترین سیمای کانی سازی ، زون های کانی سازی رگه ای – رگچه ای می باشد که توسط گسل ها و زون های گسلی کنترل شده است . تا كنون حدود 21 رخنمون، رگه و زون كانی‌سازی طلا در محدوده شناسایی شده است. مهم‌ترین كانی‌ تشكیل دهندة رگه‌ها و زون‌های كانی‌سازی كوارتز و نیز مهم‌ترین كانه‌های تشكیل دهندة آنها عبارتند از: پیروتیت، پیریت، كوبانیت، كالكوپیریت، گالن، اسفالریت و طلا می‌باشد.

 

ساخت و بافت بیشتر رگه ها و زون‌های‌ كانی‌سازی از نوع برشی است.بدین معنی که محلول های کانه دار در فضای بین گسل ها و برش ها ، به حالت پرکننده ، مواد خود را بر جای گذاشته اند که به دلیل بالا بودن میزان گوگرد و حالت احیایی محلول ، کانی های سولفوری تشکیل شده است .

 

   در این منطقه اغلب سنگها و به ویژه واحد توفی و گدازه ای ائوسن بالایی تحت تاثیر محلول گرمابی ، متحمل تغییرات شیمیایی و کانی شناسی شده است .دگرسانی گرمابی فراگیر در محدودة مطالعاتی، دگرسانی پروپیلیتی است. از دیگر انواع دگرسانی های محدوده می توان دگرسانی های آرژیلیکی ، سیلیسی و سرسیتی را نام برد . به نظر میرسد بخشی از دگرسانی آرژیلیکی ، سیلیسی در شرایط گرمابی و بخشی نیز در اثر اکسیداسیون سولفیدها و تشکیل سیالات اسیدی سطحی بوجود آمده است .

 

مهمترین محصولات دگرسانی گرمابی در محدوده مورد مطالعه به ترتیب فراوانی تقریبی عبارتند از : کلریت ، کانیهای رسی ( به طور عمده کائولینیت ) ، کلسیت ، سرسیت ، اپیدوت ، جاروسیت ، پیریت ، آلکالی فلدسپار و آلونیت .

 

سنگهای آذرین دگرسان نشده عموما دارای طلای کمتر از ppb 5 میباشند و این مقدار بندرت از ppb10 تجاوز میکند . لذا بالا بودن مقدار طلا در سنگهای دگرسان شده محدوده مورد مطالعه ، میتواند نشانگر فعال بودن فرایندهای کانه ساز باشد .

 

مطالعات دقیق میکروسکپی گویای آن است که طلا اغلب به صورت آزاد ، بی شکل و با بافت پر کننده فضای باز درون کوارتز تشکیل شده است . تنها تعداد اندکی از دانه های طلا به درون حفرات و یا درزه و شکاف های کانی هایی مانند کالکوپیرین ، اسفالریت و گالن نفوذ کرده و در سطح مقطع ب شکل انکلوزیون کاذب دیده میشود . با توجه به روابط بافتی طلا با دیگر کانیها و نیز عدم حضور هماتیت ، منیتیت و کلریت در کانی سازیها ، مشخص میشود که بخش عمده ای از طلا در آخرین مراحل کانی سازی کوارتز نهشته شده است .

 

- فعالیتهای اکتشافی انجام شده:

 

- تهیه نقشه 1:5000

 

-تهیه عکس های هوایی با مقیاس 1:20000

 

-حفر ترانشه و نمونه برداری از ترانشه ها

 

-که در این مرحله در جهت عمود بر رگه ها و زون های کانی سازی شده ، ترانشه هایی طراحی و حفر شد . ترانشه ها با توجه به ضخامت رگه ها و زون های کانی سازی از 3 تا 23 متر متغیر است .

 

   - عملیات ژئوفیزیکی : که در دو بخش از محدوده مورد مطالعه انجام شد که جمعا تعداد 1501 ایستگاه برداشت شد . برداشت های ژئوفیزیکی در قسمت خاور روستای هیزه جان(بخش 1) با 6 آرایش مستطیلی با خط جریان 600 متری (AB=600m) و 4 آرایش دایپل _ دایپل با مشخصه AB=MN=20m ، و در قسمت باختر روستای هیزه جان ( بخش 2) با 7 آرایش دایپل _ دایپل با مشخصه AB=MN=20m به طول 220 متر و تا عمق تقریبی 90 متر اجرا گردید .

 

بیشترین عیار طلای اندازه‌گیری شده در محدوده 30 گرم در تن (ppm) و از یك رگة سیلیسی با ضخامت 6 متر است .طلا توسط سیال كانه‌داری كه به طور عمده دارای گوگرد احیایی بوده، حمل و در شرایط اكسیداسیون و كاهش فعالیت سولفور ته‌نشست شده است. رگه‌ها و زون‌های كانی‌سازی در این محدوده از نوع سولفیدی‌زاسیون پایین با سنگ میزبان آتشفشانی است و از این جهت بسیار شبیه به ذخایر اپی‌ترمال شاخص می‌باشد.

منبع: پایگاه ملی داده ها

http://jewelryfair.mihanblog.com/

 

نوع مطلب : کانسارها 
دنبالک ها: بانک جامع مقالات و اخبار طلا ، جواهر و سنگهای قیمتی کد اشتراک گذاری مطالب
بیست تمپ